Timsah göstergesi ile ticaret yapmak


Timsah göstergesi, kendi içinde de bir ticaret sistemi görevi gören yaygın olarak kullanılan işlem göstergelerinden biridir. Timsah göstergesi 1995 yılında Bill Williams tarafından geliştirilmiştir. İsmi, göstergenin timsahın çenesine benzemesi nedeniyle ortaya çıkar.

Tüccarlar buna Timsah göstergesi veya Williams'ın Timsahı diyor .

Timsah göstergesi, hareketli ortalamalara dayanan üç satırdan oluşur. Bu fiyat tablosunda bir kaplamadır ve tüccarlar onu çeneler, dişler ve timsahın dudakları olarak adlandırırlar. Üç satır tarafından hangi oluşumun yaratıldığına bağlı olarak, tüccarlar eğilimin varlığını ve fiyatın yönünü gösterir.

FREE Alligator Indicator

Download the FREE Alligator Indicator for MT4.

To receive my email 100% sure: 
Put my email on your whitelist!

Diğer göstergelerin aksine , timsah göstergesi, Elliott dalga analizi ve diğer dalga analizi biçimlerinde de yaygın olarak kullanılan oluşumlar temelinde çalışır . Bu onu benzersiz kılar, çünkü hareketli bir ortalamayı, örneğin bir trenddeki farklı dalgaları ölçmek için kullanamazsınız.

Timsah göstergesinin birçok özelliği var. Örneğin, trader'lar üç hat dolandığında uyku timsahı gibi terimlerle karşılaştılar. Bu, göstergedeki üç çizginin kesişmesinden başka bir şey değildir.

Ancak, timsah uyurken, hikaye onun acıktığını gösterir. Bu aşama, göstergenin kopma aşaması ile gösterilir. Böylece, timsah acıkınca, koparma evresi oluşur. Bu, üç çizginin ayrılmaya başladığı zamandır. Çizgiler arasındaki mesafe genişlemeye başlar.

Bu aşama aynı zamanda bir oynaklık aşaması olarak da görülmektedir.

Volatilite fazı genellikle momentum bazlı bir yön kopuşunun başlangıcında başlar.

Koparma gerçekleştiğinde ve eğilim kurulduktan sonra, timsahın ziyafet çekmeye başladığı bir aşama olarak görülür. Üç hat bir kez daha birleşmeye başladığında, timsahın uyumaya devam ettiği söylenir.

Timsahın dolu kalmasından sonra, timsah göstergesinin yakınsamasının üç çizgisi tarafından önerilen uykuya geri döner.

Yukarıdaki senaryo biraz çocukça görünse de, piyasaların çalışma şeklini gösteriyor. Tipik olarak, trendler anında oluşmaz ve yerinde bazı arka plan çalışmaları olması gerekir. Bu nedenle, timsahın uyuduğu ve uyandığı evreler, pazarlar için iyi bir metafor oluşturur.

Timsah göstergesi geliştirildiğinden beri, bazı tüccarlar tarafından kendi başına bir ticaret sistemi haline geldiği için yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle, bir ticaret sistemi kullandığınızda, onay için diğer araçları kullanmanız beklenir.

Ancak bu, timsah göstergesine gelince durum böyle değil.

Bill Williams - Timsah göstergesinin arkasındaki zihin

Bill Williams , forex ve vadeli işlemler ve hisse senetleri dünyasında tanınmış bir tüccardır. Aynı zamanda bir analist ve piyasalarda kapsamlı araştırmalar yaptı. Williams'ın asıl amacı pazarların tahmin edilemez olmasıdır. Bu, çeşitli teknik göstergelerin yaratılmasının temelini oluşturdu.

Williams'a göre, birçok ticaret sisteminin başarısız olduğunu, trendlerin tahmin edilebilirliğine bağlı olduklarından inanıyordu. İyi bir ticaret sisteminin bilinmeyenleri tahmin edebilecek bir sistem olduğunu savunuyor.

Çok sayıda ticaret göstergesi tasarladıktan sonra, Williams aynı felsefeyi yansıtan timsah göstergesini yarattı. Bu nedenle, tüccarlar timsah göstergesini diğer göstergelere benzer bir şey olarak görmemelidir.

Williams'ın piyasalara yaklaşımındaki en önemli şeylerden biri ticareti zorlaştırmamaktı. Ana temeli, pazarların basit olmasıydı. Ancak bir tüccarın başarılı olması için, çoğu kez pek çok gösterge ekleyerek ve böylece karmaşık bir sistem yaratarak alım satım sistemlerini karmaşıklaştırma eğilimindedir.

Bildiğiniz gibi, teknik analiz gelecekteki fiyat davranışını tahmin etmek için geçmiş fiyat hareketini anlamakla ilgilidir.

Bill Williams'a gelince, karşıt bir yaklaşımdı. Williams'ın teknik analiz görüşü, piyasaların mevcut davranışlarına bakmaktı. Bu, işlem sistemine uygun bir şekilde yansıyan şeylerden biri. Bu aynı zamanda timsah göstergesini benzersiz kılan faktörlerden biridir.

Timsah göstergesinin değerlerinin hesaplanması

Timsah göstergesi basittir (ve William'ın pazarlara bakış açısıyla ve teknik analiz kullanarak belirtildiği gibi bu sadeliğe dikkat edin).

Timsah göstergeli sadece üç ana hat var.

  1. Çeneler: Timsahın çeneleri, 13 periyodu düzeltilmiş hareketli bir ortalama olan mavi bir çizgidir. Bu, geleceğe 8 bar kaydırıldı
  2. Dişler: Timsahın dişleri, 8 dönemli hareketli ortalamadan oluşan ve 5 bar ile geleceğe kaydırılan kırmızı bir çizgidir.
  3. Dudaklar: Timsahın dudakları, 3 çubukla geleceğe kaydırılan, 5 dönemli dümdüz hareketli ortalama olan yeşil bir çizgidir.

Timsah göstergesinin, her birinin gelecekteki dönemlere kendi kaymasına sahip üç farklı düzleştirilmiş hareketli ortalamadan oluşan bir kombinasyondan başka bir şey olmadığını fark edeceksiniz.

Bu diğer ticaret göstergelerine kıyasla Timsah göstergesi ile temel farklılıklardan biridir. Göstergelerin çoğu, süreleri geleceğe kaydırmaz; bu da hangi fiyatın yapılacağına dair bir anlayış verebilir.

Aşağıdaki grafik bir fiyat çizelgesine uygulanan timsah göstergesini göstermektedir.

{modal url = "görüntüler / makaleler / timsah gösterge / 01-Alligator-Indicator.png"} {/ Modal}

Timsah Gösterge Örneği

Bir Timsah nasıl çalışır?

Daha önce de belirtildiği gibi, Timsah göstergesi tasarlandığı şekilde çok basittir. Gösterge temel olarak mevcut bir göstergeyi (düzleştirilmiş hareketli ortalama) alır ve daha sonra göstergeyi komple bir sistem olarak tasarlamak için farklı inceleme süreleri ve geleceğe farklı kaymalar bir arada kullanır.

Bazen, tüccarlar sinyalleri daha iyi filtrelemek için Alligator göstergesinin yanı sıra bir osilatör kullanma eğilimindedir. Yaygın olarak kullanılan osilatörlerden bazıları, Stochastics osilatörünü veya CCI endeksini içerir .

Üç yakınsak düzleştirilmiş hareketli ortalama, piyasalar düşük dalgalanma gösterdiğinde temel olarak oluşur.

Alligator göstergesi ile alım satım yapmanın faydalarından biri, yatırımcıların trendleri rahatça yakalamalarına izin vermesidir. Ayrıca trendle kalmanızı sağlar. Birincisi, Timsah göstergesinin Bollinger gruplarının çalışma şekli arasında bazı benzerlikler olabilir.

Örneğin, Bollinger bantları ile, bantların kasıldığı zaman, yakında genişleyeceklerini ve fiyatların dar trendden çekileceğini biliyorsunuz. Timsah ile, Timsah uyurken benzer bir konsept gerçekleştirilir.

Sonuç olarak, Timsah ne kadar uzun uyursa, yeni bir eğilimin ortaya çıkmasına yol açan bir koparma olasılığı o kadar yüksektir.

Timsah göstergesi, trend ve değişen pazarları da anlamak için kullanılır. Bunlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  1. Değişen pazarlarda, Timsah uyur
  2. Trend pazarlarda, Timsah uyanır ve beslenir

Bu kavramları anlamak için, bazı örneklere bakalım.

Aşağıdaki grafik, pazardaki farklı aşamaları göstermektedir. Dikdörtgen kutusu, pazarların değiştiği alanı gösterir. Üç farklı çizginin ne kadar iç içe geçtiğini görebilirsiniz. Bu sadece Timsah göstergesi uyurken bölgeyi gösterir.

{modal url = "görüntüler / makaleler / timsah göstergesi / 02-Timsah Göstergesi-phases.png"} {/ Modal}

Timsah Göstergesi ve Piyasa Aşamaları

Bu durum, fiyatların nadiren herhangi bir koparma aralığında hareket etme eğiliminde olmasıyla olur. Ancak, bu değişen pazarların ortaya çıkması, fiyatın kurulacak bir eğilim için hazırlandığını gösteriyor.

Timsah uyuduktan hemen sonra uyandığını görebilirsiniz. Bu, farklılaşan üç hareketli hareketli ortalama tarafından görülür. Timsahın tüm zaman boyunca beslendiğine ve trendin güçlü olduğuna dikkat edin.

Fiyatlar yükseliş trendinin en üstüne ulaştığında, derhal yönlerinin tersine döndüğünü görebilirsiniz. Burada, kısa bir süre boyunca, Timsah uyur, ancak yeni oluşmakta olan düşüş trendini beslemek için yeterince erken uyanır.

Yukarıdaki çizimi kullanarak, Timsah göstergesinin tüccarların yaklaşan piyasa hareketlerine hazırlanmalarına izin verdiğini söyleyebiliriz. Fiyat hareketi üç hareketli ortalama çizgisinden birini test etmek için arttığında ve eğilimin devam ettiğini görmeyi bekleyebilirsiniz.

Timsah göstergeli ticaret eğilimleri

Timsah göstergesi, tüccarların hem geniş hem de trend piyasalarında işlem yapmalarını sağlar. Bununla birlikte, trendlerin aralıklardan ziyade işlem görmesi önerilir, çünkü kar bir trend piyasasında kolayca elde edilebilir.

Uyuyan Alligator tarafından gösterilen çeşitli pazarlar, tüccarların pazarlardan uzak kalabilecekleri ve aşırı risk almaktan kaçınabilecekleri dönemler önermektedir.

Elbette, eğilimleri daha fazla filtrelemek için başka göstergeler de kullanabilirsiniz. Ayrıca Timsah göstergesini trend çizgileri ve yatay destek ve direnç seviyeleri gibi fiyat eylemi temelli tekniklerle de birleştirebilirsiniz.

Bir sonraki tablo Alligator göstergesinin fiyat işlemine dayalı tekniklerle nasıl kullanılacağını göstermektedir.

{modal url = "görüntüler / makaleler / timsah gösterge / 03-Alligator-Price-Action.png"} {/ Modal}

Alligator göstergesini fiyat işlemiyle kullanma

Yukarıdaki tabloda, yatay çizime ve direnç seviyelerine ve grafikte çizilen trend çizgilerine sahip olduğumuzu görebilirsiniz. Örneğin trend çizgisinin çizildiği zaman, fiyatın yükselmeye devam ettiğini görebilirsiniz.

Bu genişleyen düzleştirilmiş hareketli ortalamalar ile tasvir edilmiştir. Timsah uyanık olduğu sürece, eğilim sabit tutulur. Ancak fiyat trendin sonuna yaklaştığında, Timsah'ın uyumaya başladığını görebilirsiniz.

Bunun ardından, fiyat yükselen trend çizgisini kırar ve düşüş eğilimine girmeye başlar.

Yukarıdaki tablodan bir başka örnek ise destek ve direnç seviyeleridir. Örneğin, destek seviyesi kurulduktan sonra, fiyatları bir sonraki direnç seviyesine iten güçlü trendi görebilirsiniz.

Bu hamle, destek alanından direnç alanına kadar gçlüydü ve Alligator tamamen uyanık durumdayken, piyasaların güçlü bir eğilim sürdürdüğüne güvenebilirsiniz.

MT4 işlem platformunda Alligator göstergesini kullanma

Alligator göstergesi veya Williams'ın Alligator çoğu işlem ve grafik platformunda mevcut olan varsayılan teknik göstergelerden biridir. Bu, yaygın olarak kullanılan MT4 işlem platformunda da mevcuttur.

Göstergeyi kullanmak için gezinme bölümüne gidin ve göstergeler listesinden Bill Williams'ı seçin ve Timsah göstergesini seçin.

Aşağıda MT4 işlem platformundaki fiyat grafiğinizdeki Alligator göstergesine bir örnek verilmiştir.

{modal url = "görüntüler / makaleler / timsah göstergesi / 04-Timsah Göstergesi-MT4.png"} {/ Modal}

MT4 işlem platformunda timsah göstergesi

Üç düzgünleştirilmiş hareketli ortalamaların renklerini değiştirme ve gösterge için parametre ayarlarını değiştirmeyi de içeren göstergeyi büyük ölçüde özelleştirebilirsiniz.

Ayarları denemekte özgürseniz de, varsayılan ayarlardan ve ayrıca yer değiştirme veya kaydırma ayarlarından çok uzağa sapmayın.

Timsah göstergesi, uygulandığı zaman dilimi için piyasalardaki eğilimleri gösterir. Bu nedenle, zaman çerçevelerini değiştirdiğinizde, Timsah göstergesinin görüntülediğiniz zaman diliminin fiyat işlemine bağlı olarak otomatik olarak değiştiğini görebilirsiniz.

Bu sayede Alligator göstergesini kullanırken çoklu zaman dilimi analizinden yararlanabilirsiniz. Biraz karmaşık olabilir, ancak bu çok zaman dilimli çerçeve yaklaşımı, oluşan trendlerin karmaşık ayrıntılarını anlamanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda, bir işlem için giriş fiyat seviyenizi hassas bir şekilde ayarlamanızı sağlar.

Timsah göstergesini kullanırken, gereksiz göstergeleri kullanmamayı unutmayın. Örneğin, hareketli ortalamaları kullanmaktan kaçınabilirsiniz, çünkü bu Timsah göstergesi için temel oluşturur.

Benzer şekilde, grafikte yer alan diğer göstergeler de gerekli değildir. Bunun yerine, çeşitli salınımcılara ve hatta analiz edeceğiniz güvenlik fiyatındaki yükselen ve azalan uçuculuğu gösterebilen Bollinger bant genişliği osilatörüne bakabilirsiniz.

Timsah Göstergesi ile Ticaret - Sonuç olarak

Sonuç olarak, Bill Williams'ın Timsah göstergesi, teknik ticaret sistemi olarak da çalışan en basit işlem göstergelerinden biridir. Timsah göstergesinin asıl amacı ticareti basit tutmaktır.

Düzenli alım satım göstergeleri ve teknik analiz konseptlerinden farklı olarak, Alligator göstergesi, Williams'ın gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için mevcut fiyat hareketini anlama anlayışıyla aynı doğrultuda.

Genel olarak, göstergenin yukarıdaki maddede gösterildiği gibi anlaşılması kolaydır. Timsah göstergesi kullanılarak bir dizi ticaret stratejisi geliştirilebilir . Göstergenin tüccarlar arasında bu kadar popüler bir ticaret sistemi olması şaşırtıcı değildir.

About Me

I'm Mike Semlitsch the owner of PerfectTrendSystem.com. My trading career started in 2007. Since 2013 I have helped thousands of traders to take their trading to the next level. Many of them are now constantly profitable traders. 

The following performance was achieved by me while trading live in front of hundreds of my clients:

Connect With Me:  

This FREE Indicator Can Transform
Your Trading!

FREE Indicator + Telegram Group


Request the Ultimate Double Top/Bottom Indicator which is used by 10,000+ traders.

Results From 5 Months!
This service starts soon! Be the first who get's notified when it begins!