MT4'te yatay ızgara çizgileri göstergeyle işlem yapma

Bir süredir ticaret yapıyorsanız, o zaman şansınız, belirli bir fiyat noktasına yaklaştığında fiyatın nasıl davrandığını çok iyi biliyor olmanızdır. Örneğin, emtia piyasalarında, fiyat kilit bir seviyeye ulaştığında yaratılan büyük bir vızıltı var.

Petrol piyasalarında, petrol fiyatlarının 50.00 Dolar eşiğini aştığında veya altın fiyatları 1300 Dolar veya 1200 Dolar seviyesine ulaştığında haber raporlarının genellikle bir yutturmaca yarattığını göreceksiniz. Bunlar yuvarlak sayılardan başka bir şey değil.

FREE Horizontal Grid Lines Indicator

Download the FREE Horizontal Grid Lines Indicator for MT4.

To receive my email 100% sure: 
Put my email on your whitelist!

 

Partially Automated Trading Besides Your Day Job

Alerts In Real-Time When Divergences Occur

My Recommended MT4/MT5 Broker

 

Yuvarlak sayılar, psikolojik bir engel olarak görülen anahtar fiyat noktasıdır. Fiyatın nerede alım satım yaptığına bağlı olarak, yuvarlak sayılar alış ve satış siparişlerinin genellikle belirlendiği temel fiyat seviyeleridir.

Ancak, yuvarlak sayılar sadece 50 veya 1300 gibi fiyat düzeyleriyle sınırlı değildir. Döviz piyasalarında bile, 1.1000, 0.8000 gibi fiyat seviyelerinin aynı şekilde olacağını göreceksiniz.

Yuvarlak sayıların önemini göz önünde bulundurarak, bu seviyeleri otomatik olarak çizebilecek bir gösterge elde etmek faydalı olacaktır. Bunu yapmanın bir yolu, bunları yuvarlak sayı seviyelerine yerleştirmek için yatay çizgileri kullanmak olsa da, biraz yorucu olabilir.

Hızlı bir düzeltme arıyorsanız, MT4 işlem platformu için yatay ızgara çizgileri göstergesi uygun bir alternatiftir.

MT4 yatay ızgara çizgisi göstergesini yapılandırma ve yükleme

Yatay ızgara çizgisi göstergesi, MT4 platformu için oluşturulmuş özelleştirilmiş bir göstergedir. Göstergeyi bu makaleden indirebilir ve MT4'ün gösterge klasörlerine yükleyebilirsiniz. MT4 terminalinizi yeniden başlatın ve bu göstergeyi seçtiğiniz çizelgeye sürükleyip bırakın.

Aşağıda gösterildiği gibi yapılandırma penceresini göreceksiniz.


MT4 Yatay ızgara çizgi göstergesi

Göstergenin yukarıdaki ayarlarından görebileceğiniz gibi, özelleştirmeler oldukça basittir.

Noktalarda ızgara boyutu: Bu ayarı kullanarak, yatay ızgara çizgisinin çizileceği nokta sayısını yapılandırabilirsiniz. Örneğin, bunu bir döviz çiftinde 100 puana ayarlarsanız, bu yaklaşık 10 piplik bir farktır. Bu, her 10 pip için, ızgara çizgisinin çizili olduğunu göreceksiniz demektir.

Izgara renkleri: Izgara renkleri iki farklı seviye göstermesine rağmen çalışmaz. Renk ayarlarını değiştirebilirsiniz; seçtiğiniz renge göre ızgara çizgilerini otomatik olarak boyayacak.

Izgara stili ve genişliği: Izgarayı, göstergeyi özelleştirmenize ve mevcut grafik şablonunuzun stiline uygun hale getirmenize izin veren çizgi stilini ve genişliğini ayarlayabilirsiniz.

Haftalar: Bu ayar, ızgara boyutunu seçtiğinizde, gösterge bu değerleri tüm zaman dilimlerinde çizer.

Etiketi Göster : Bunu true olarak ayarlayarak, yatay ızgara çizgisi göstergesinin etiketi gösterdiğini etkinleştireceksiniz. Etiket sadece seçtiğiniz ızgara boyutunu gösterir.

Izgara Etiketi yapılandırması: Grafikte görüntülenen etiketin yazı tipi ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Önceki Etiketi Göster ayarlarını etkinleştirirseniz, grafik ayarlarında görüntülenebilecek etiketin rengini ve yazı tipi boyutunu değiştirebilirsiniz.

Etiket ekranı konfigürasyonu: Son üç ayar, grafiğin hangi kısmında gösterileceği konusunda etiketi konfigüre etmenize izin verir. Etiketi grafiğin sağ, sol tarafına yerleştirebilir ve sağ / aşağı ayarlarını kullanarak, grafikte mevcut grafik ayarlarınızı ve göstergelerinizi etkilemeyeceği uygun bir yere taşıyabilirsiniz.

MT4 yatay ızgara çizgisi göstergesini kurduktan sonra, göründüğü gibi.


MT4 Yatay ızgara çizgi göstergesi

Yukarıdaki tablodan bu göstergenin ne kadar basit olduğunu görebilirsiniz. Tablodaki her x pip veya noktadaki ızgara çizgilerini hızlıca eklemenizi sağlar. MT4'ün yatay çizgi çizme aracını kullanarak bu ızgara çizgilerini ayrı ayrı ayarlamanız gerekmez.

MT4 Yatay Izgara çizgi göstergesi nasıl kullanılır?

Yuvarlak sayılarla işlem yapmak veya sıfırlarla biten temiz fiyat seviyeleri başlı başına bir stratejidir. Bazı tüccarlar, tek numaralardan işlem girmek yerine siparişlerini bu yuvarlak sayı değerlerine ayarlamayı tercih ediyorlar.

Bu, özellikle emtia CFD piyasalarında belirgindir. Bu nedenle yuvarlak sayılar kilit destek ve direnç seviyeleri haline gelir. Bunlar ticarete giriş, çıkış seviyeleri olarak kullanılır. İşlem yaptığınız zaman dilimine bağlı olarak yatay ızgara çizgileri sabit kalır.

Bazı tüccarlar yatay ızgara çizgilerini biraz fazla karışık bulabilir. Bu nedenle, bu gösterge herkese hitap etmeyebilir. Ayrıca, ticaret yaptığınız pazarın türüne ve aynı zamanda ticaret tarzınıza da bağlıdır.

Gösterge herhangi bir çizelgeye uygulanabilir ve pip değeri ayarlandıktan sonra göstergeler tüm zaman dilimlerinde sabit kalır. Bu, yatırımcıların piyasaları tutarlı bir şekilde görmelerini sağlar. MT4'ün varsayılan grafik arka planını devre dışı bırakmanız önerilir, böylece yalnızca bu yatay ızgara çizgilerini kullanırsınız.

Yuvarlak sayılar önemli bir rol oynama eğiliminde olduklarından, genellikle fiyat mıknatısları olarak görülürler. Fiyat hareketini dikkatlice gözlemlerseniz, bir sonraki bacağın yönünü ayarlamadan önce fiyatın yuvarlak sayılar arasında gezinme eğiliminde olduğunu fark edeceksiniz.

Ayrıca, piyasaları daha net görebilmek için destek ve direnç alanlarını otomatik olarak daha küçük yuvarlak sayı değerlerine ayarlayacak şekilde işleminizi düzeltebilirsiniz.

Yukarıdakileri söyledikten sonra, MT4 platformu için yatay ızgara çizgisi göstergesi basit bir kozmetik göstergedir. Size pazarlarda büyük bir avantaj sağlamaz. Bu nedenle, bu size piyasaların bakış açısını her şeyden çok vermek için daha uygun bir araçtır. İşin iyi yanı yatay ızgara çizgisi göstergesini mevcut işlem stratejinizi tamamlayacak bir araç olarak kullanabilmenizdir.

 

About Me

I'm Mike Semlitsch the owner of PerfectTrendSystem.com. My trading career started in 2007. Since 2013 I have helped thousands of traders to take their trading to the next level. Many of them are now constantly profitable traders. 

The following performance was achieved by me while trading live in front of hundreds of my clients:

Connect With Me:  

This FREE Indicator Can Transform
Your Trading!

FREE Indicator + Telegram Group


Request the Ultimate Double Top/Bottom Indicator which is used by 10,000+ traders.

Results From 5 Months!
This service starts soon! Be the first who get's notified when it begins!