MT4 İçin MACD ve Hacim Göstergesine GirişTable Of Contents:

  1. MT4 İçin MACD ve Hacim Göstergesine Giriş
  2. Anahtar parametreleri
  3. MT4 İçin MACD ve Hacim Göstergesi Kullanarak Nasıl Ticaret Yapılır
  4. Alt çizgi

MT4 için MACD ve ses seviyesi göstergesi, gerçek MACD göstergesinin değiştirilmiş bir versiyonudur. MACD AKA. Ortalama Yakınsama ve Uzaklaşma Hareketli piyasada alım ve aşırı satım koşullarını ölçen çok amaçlı bir göstergedir. Aynı zamanda yön, kuvvet ve momentumdaki değişimi gösterir. Bu göstergeyi tek başına kullanarak, birçok trader güvenilir işlem sinyalleri üretir. Oysaki MACD göstergesinin bu değiştirilmiş versiyonu, aynı zamanda bir dayanak varlığın hacmini ölçerken hepsini yapıyor. MACD trendi takip ederken momentumu ölçer.

FREE MACD and Volumes Indicator

Download the FREE MACD and Volumes Indicator for MT4.

To receive my email 100% sure: 
Put my email on your whitelist!

 

Partially Automated Trading Besides Your Day Job

Alerts In Real-Time When Divergences Occur

 

MACD göstergesinin değerleri, EMA'yı osilatöre dönüştürerek üretilir. Bu, 26 günlük MA'yı, 12 günlük EMA'ya çıkartarak, değer satırı dediğimiz şekilde yapılır. Bundan sonra, hareketli ortalamanın bu farktan hesaplanması ortalama çizgi olarak bilinir. MACD sıfır çizgisi, birincil eğilim bölen çizgisidir. Fiyatlar sıfır çizginin üstüne çıktığında, alıcıların güçlü olduğu ve sıfır çizginin altına düştüğü zaman, satıcıların pazardaki hakimiyetini gösterir. Bu MACD ve MT4 için hacim göstergesinde, histogram çubukları Ses çubuğunu temsil eder. Histogram çubukları yükseldiğinde, sesin arttığı anlamına gelir. Ve çubuklar düştüğünde, pazarda yeterli hacim olmadığı anlamına gelir.

Anahtar parametreleri

Bunlar, MACD ve MT4 göstergesi için ses seviyesi göstergesinin varsayılan ayarlarıdır. Bu göstergede yeniyseniz bu ayarları kullanmanızı öneririz. Biraz tecrübe kazandıktan sonra, bu ayarlarla deneme yapmayı deneyin.

  • Hızlı Hareketli Ortalama - 26 dönem
  • Yavaş Hareketli Ortalama - 12 dönem
  • Sinyal Hattı - 9 dönem
  • Renk Çubukları (Ses Seviyesi) - Çubuklardaki kene hacmi arttığında gösterge çubuğu renklerini değiştirin

MT4 İçin MACD ve Hacim Göstergesi Kullanarak Nasıl Ticaret Yapılır

Piyasada birçok MACD işlem stratejisi var. Birçok tüccar bu stratejilerin bir kısmının işe yaradığına ve bir kısmının işe yaramadığına inanıyor. Ancak bu doğru değil. Gerçek şu ki, her strateji farklı piyasa koşullarında işe yarayacak. Stratejinizi canlı pazarlara uygulamadan önce tekrar test ettiğinizden emin olun. Bunu yaparak, hangi koşullarda çalıştığını ve ne zaman çalışmadığını bileceksiniz. Bu yazıda MT4 işlem stratejisi için kanıtlanmış MACD ve hacim göstergemizi paylaşacağız. Bu stratejiyi yeterince defa test ettik ve piyasa trend olduğunda çok iyi çalışıyor.

Örnek satın al

Strateji basit. MACD çizgileri aşırı satım bölgesinde keskin bir tersine dönüş yaptığında, ortalama çizgiyi geçmelerini bekleyin. Ayrıca, histogram çubuklarının yükselip yükselmediğine de bakın. Evet ise, trendin yükseliş olduğunu düşünebilir ve ticareti trendin içine sokabilirsiniz.

Aşağıdaki AUDJPY grafikte, pazar konsolidasyon aşamasındaydı. MACD hatları da aşırı satım alanında yapıldı. Bu, piyasanın ilk aşamada olduğu ve alım yönünde alım satım sinyalinin yakında bekleneceği anlamına geliyor. Bu şekilde, MT4 için MACD ve ses seviyesi göstergesini kullanarak işleminizi önceden bekleyebilirsiniz. Ayrıca, çevrelenmiş bölgeye bakın. Fiyat hareketi konsolidasyon aşamasını bozuyor ve MACD hatları ortalama çizgiyi geçiyor. Aynı zamanda, histogram çubukları yükseltildi. Bu artan alım hacminin açık bir göstergesidir ve bu nedenle alım satım yapmak için mükemmel bir zamandır.

Bu stratejiyi kullanarak daha az işlem bulacaksınız çünkü bir yönde sıraya koymak için çok şey gerekiyor. Bu stratejinin tek dezavantajı, piyasa bir konsolidasyon aşamasındayken doğru sinyaller üretmemesidir. Bu yüzden, bu stratejiyi sadece mevcut piyasa koşullarında kullandığınızdan emin olun. Durdurma kaybınızı en düşük seviyeye getirdiğinizden emin olun. Kârınızı ayırmak için karşıt sinyale bakın. MACD hatları aşırı alım bölgesine ulaştığında kısmi kar da alabilirsiniz. Çünkü devam eden alım eğilimi zayıf ve istediği zaman tersine dönebilir.

Satış Örneği

Satış tarafı için satın alma işleminin tersini yapın. Öncelikle, pazardaki güçlü satış eğilimini bulun ve MACD hatlarının satın alınan bölgede çapraz geçiş yapmasını bekleyin. MACD çizgileri ortalama çizgiyi geçtiğinde, histogram hacminin yükselip yükselmediğine bakın. Eğer evet ise, satış işlemlerine girmek için mükemmel bir zamandır.

Aşağıdaki AUDNZD şemasında MACD çizgileri aşırı alım bölgesinde tersine döndü. Bu bir satış işlemine hazırlanmak için ön işarettir. Bu, MACD ve MT4 için hacim göstergesinin en iyi özelliklerinden biridir ve bu da, önceden işlem yapmaya hazır olduğumuzu gösterir. Bu şekilde, pazarın ne zaman patlamaya hazır olduğu konusunda adil bir fikir edinebiliriz.

Aşağıdaki resimde, satışın ilk işaretlerini verdikten sonra, pazar sonunda bize satışa ulaşmamız için tam bir sinyal veriyor. Satış işleminden hemen sonra ticaretimiz birkaç saat içinde yaklaşık 80'den fazla pip düşürdü. Sabır bu stratejide gerçek anahtardır. Piyasa erken işaretler verdiğinde, bazı trader'lar temel kuralları izlemeden alım satımlarını gerçekleştiriyorlar. Böylece en sık paralarını kaybederler. Bu nedenle, her zaman kurallara uymanızı ve risk seviyelerine saygı duymanızı tavsiye ederiz. Bu işleminizin doğruluğunu artıracaktır.

Alt çizgi

MT4 için MACD ve hacim göstergesi, piyasadaki en güvenilir göstergelerden biridir. Bu göstergeyi doğru kullanırsanız, kazanma oranınızı çarpıcı biçimde artıracaktır. Bu gösterge size basit MACD'den daha fazla veri sunacak ve bu ekstra veri size pazara daha geniş bir bakış açısında yardımcı olacak. Birimi orijinal MACD göstergesine ekleyerek, MT4 için MACD ve hacim göstergesi öncü bir araç haline gelir. Çünkü hacim piyasaya giriyor ve sadece o zaman mumlar basılıyor. Umarız iyi bir okuma yapmışsınızdır. Mutlu Ticaret!

 

About Me

I'm Mike Semlitsch the owner of PerfectTrendSystem.com. My trading career started in 2007. Since 2013 I have helped thousands of traders to take their trading to the next level. Many of them are now constantly profitable traders. 

The following performance was achieved by me while trading live in front of hundreds of my clients:

Connect With Me:  

Results From 5 Months!
This service starts soon! Be the first who get's notified when it begins!

This FREE Indicator Can Transform
Your Trading!

FREE Indicator + Telegram Group


Request the Ultimate Double Top/Bottom Indicator which is used by 10,000+ traders.